Laž kao obrazac političkog djelovanja

Radio Prkos 27.06.2026 KOLUMNA
img

Političar koji pretjerano ističe svoje poštenje i tvrdi da su prije njega svi bili lopovi manipulira. Ljudi, međutim, lakše prihvaćaju manipulacije i laži nego istinu, čemu svjedočimo i u našem gradu, jer je istina često složena i neugodna.

Lažno predstavljanje u politici, kojem svakodnevno svjedočimo, posljedica je paralize društvenih institucija. Politika lažnog predstavljanja, kršenja zakona i otvorenih zlouporaba, za koje je osumnjičen bivši gradonačelnik Nove Gradiške, građane stoji 200 tisuća eura zbog dvaju izvanrednih izbora koje je izazvao svojom ostavkom. Ostavku je podnio kako ne bi sjedio u pritvoru te kako bi dokazao da je, unatoč svim optužbama, i dalje omiljen među građanima.

Uostalom, sam je rekao da može pobijediti i iz zatvora, pa se nameće pitanje misli li o gradu odlučivati i ubuduće iz sjene.

U Evanđelju Isus Krist spominje Đavla kao kneza laži , a jedno od civilizacijskih dostignuća današnjice jest spoznaja da se svako društvo mora čuvati laži. Laž razara društveni poredak, a razoreni društveni poredak dovodi do krize koju osjećaju svi građani, pa i oni izmanipulirani koji su dali glas čovjeku s nekoliko optužnica.

Podsjetit ću da Richard Nixon nikada ne bi odstupio s dužnosti predsjednika Sjedinjenih Američkih Država da ga nije pritisnulo američko pravosuđe. Upravo tu razinu funkcioniranja institucija mi u Hrvatskoj nemamo, zbog čega se nalazimo u stanju u kojem jesmo, jer pravosuđe već sedam godina odugovlači s donošenjem pravomoćne sudske presude.

Postavlja se pitanje: je li život građana Nove Gradiške manje vrijedan od života nekih drugih građana i tko je dao pravo ovom umišljenom moćniku da na ovakav način omalovažava svoje sugrađane? Zašto dopuštamo da našim gradom dominiraju laž i kultura neodgovornosti? Zašto njegova elita uhljeba, koja sada više ne bi smjela šutjeti, uporno ostaje nijema?

No vratimo se laži, glavnom uzročniku mnogih naših nedaća.

Gradski vijećnici Nezavisne liste Grgić još uvijek paradiraju gradom i hvale se kako donose ispravne odluke, a na jednoj sjednici odluku usvoje, da bi je već na drugoj povukli s dnevnog reda. Po mom mišljenju, najprije lažu sami sebe, a potom i sve nas. Istodobno podupiru korupciju ,što je jadno, žalosno i u svojoj biti posebno degutantno.

Podsjećam na narodnu izreku da je istina ponekad spora, ali dostižna. Novu Gradišku nismo dobili na lutriji, nego smo je skupo platili znanim i neznanim žrtvama. Te žrtve, ali i naša djeca, obvezuju nas da uredimo grad u kojem neće biti mjesta laži, lopovluku i povlaštenim elitama.

Napredne demokracije razvile su kontrolne mehanizme zahvaljujući kojima oni koji lažu brzo budu razotkriveni. Mi to u Novoj Gradiški nemamo. Naprotiv, imamo pojedine medije koji su pomogli Vinku Grgiću u njegovim manipulacijama i lažima. Prodali su se za „Judine škude“.

Takvo stanje ne smijemo prihvatiti kao normalno, jer društvo koje se pomiri s laži prije ili kasnije počne živjeti posljedice vlastite šutnje. ZPP

Slične vijesti

Najnovije